TR62-41180 - Torque Rod 18" c-c
TR62-41180 — Torque Rod 18" c-c
| Item | Description |
|---|---|
| ATRO # | TR62-41180 |
| Category | Torque Rod |
| Description | Torque Rod 18" c-c |
| Shipping Weight | 20.48 lbs |
| UPC Code | 751354035599 |
| Part Dimensions | 18" c-c |
| Qty Per Vehicle | Typically 2 |
| Contains Bushings | TS38000 TM38000 |
| Misc. Specs | 4 3/8" C-C; 5/8' Bolt Holes Taper bushing=7" including bushing |
| Warranty | U.S./Canada 3-Year; Export 1-Year |

Parts Cross Reference
| OEM/Brand | Cross Reference | Application Notes |
|---|---|---|
| Automann | TMR528 | |
| Automann | TRM569R | |
| Automann | TMR590 | Exact Cross |
| Automann | TMR559 | |
| Automann | TMR590R | |
| Automann | TMR559R | Exact Cross |
| Automann | TMR564 | |
| Clevite | 943763 | |
| Dayton Parts | 345-222 | |
| Gaff | GAFF12072 | Exact Cross |
| Mack | 17QF251P11 | CT713; CV713; GU803; CXU w/SS38/SS44/HN462 |
| Mack | 17QF464P180 | CT713; CV713; GU803; CXU w/SS38/SS44/HN462 |
| Mack | 25162529 | CT713; CV713; GU803; CXU w/SS38/SS44/HN462 |
| Mack | 17QF463P180 | CT713; CV713; GU803; CXU w/SS38/SS44/HN462 |
| Mack | 1RY48P23 | CT713; CV713; GU803; CXU w/SS38/SS44/HN462 |
| Mack | 25153567 | |
| Newstar | S-13292 | |
| PAI | FTR-4628A-180 | |
| PAI | FTR-4628-180 | |
| PAI | FTR-42628-100 |