TR50-41630 - Torque Rod 24 3/4" c-c
TR50-41630 — Torque Rod 24 3/4" c-c
| Item | Description |
|---|---|
| ATRO # | TR50-41630 |
| Category | Torque Rod |
| Description | Torque Rod 24 3/4" c-c |
| Shipping Weight | 25 lbs |
| UPC Code | 751354034646 |
| Part Dimensions | 24 3/4" c-c |
| Qty Per Vehicle | Varies |
| Contains Bushings | TS38000 TT38000 |
| Includes Kit Components | (1) Torque Rod (1) Nut |
| Misc. Specs | 4 3/8" C-C; 5/8" Bolt Holes 8" Taper including Bushing Includes new nut for tapered pin |
| Warranty | U.S./Canada 3-Year; Export 1-Year |

Parts Cross Reference
(click column headings to sort)
| OEM/Brand | Cross Reference | Application Notes |
|---|---|---|
| Autocar | A3581069-628 | |
| Automann | TRMN1054 | |
| Clevite | 942181 | |
| Freightliner | HDR 62350 630 | |
| Freightliner | 681-326-03-16 | |
| Freightliner | A68132603-16 | |
| Hendrickson | 62350-630 | |
| International | 512146C92 | |
| International | HUD62350630 | |
| International | ZJF62350630 | |
| International | HD62350630 | |
| International | ZAK62350630 | |
| Mack | 4000-62350630 | |
| Sterling Truck | HDR 62350 630 | |
| Volvo | 85102511 | |
| Volvo | HDR62350630 |