TR50-41587 - Torque Rod 23 1/8" c-c
TR50-41587 — Torque Rod 23 1/8" c-c
| Item | Description |
|---|---|
| ATRO # | TR50-41587 |
| Category | Torque Rod |
| Description | Torque Rod 23 1/8" c-c |
| Shipping Weight | 22.235 lbs |
| UPC Code | 751354034523 |
| Part Dimensions | 23 1/8" c-c |
| Qty Per Vehicle | Varies |
| Contains Bushings | TS38000 TT38000 |
| Includes Kit Components | (1) Torque Rod (1) Nut |
| Misc. Specs | 4 3/8" C-C; 5/8" Bolt Holes 8" Taper including Bushing Includes new nut for tapered pin |
| Warranty | U.S./Canada 3-Year; Export 1-Year |

Parts Cross Reference
(click column headings to sort)
| OEM/Brand | Cross Reference | Application Notes |
|---|---|---|
| Automann | TMR674 | |
| Automann | TMR674E | |
| Clevite | 924901 | |
| Dayton Parts | 345-947 | |
| Peterbilt | 924901 | |
| Peterbilt | C65-6029-000587 | |
| Peterbilt | FS320110070 | |
| TRP Parts | TQRAB1-587 | Exact Cross |