TR46-43016 - Torque Rod, Small Eye 16 5/8" c-c
TR46-43016 — Torque Rod, Small Eye 16 5/8" c-c
| Item | Description |
|---|---|
| ATRO # | TR46-43016 |
| Category | Torque Rod |
| Description | Torque Rod, Small Eye 16 5/8" c-c |
| Shipping Weight | 18 lbs |
| UPC Code | 751354037326 |
| Part Dimensions | 16 5/8" c-c |
| Qty Per Vehicle | Varies |
| Contains Bushings | TS00-22500 TS00-22500 |
| Misc. Specs | 4 3/8" C-C; 5/8' Bolt Holes |
| Documentation | |
| Warranty | U.S./Canada 2-Year; Export 1-Year |

Parts Cross Reference
(click column headings to sort)
| OEM/Brand | Cross Reference | Application Notes |
|---|---|---|
| Clevite | 942437 | |
| Freightliner | 681-626-6016 | |
| Freightliner | 16-19505-000 | Exact Cross |
| Freightliner | 16-19567-000 | |
| TRP Parts | TQRAA1-423 | Exact Cross |