SP96-29479 - Spring Eye Bushing
SP96-29479 — Spring Eye Bushing
| Item | Description |
|---|---|
| ATRO # | SP96-29479 |
| Category | Suspension |
| Description | Spring Eye Bushing |
| Shipping Weight | 2.61 lbs |
| UPC Code | 751354043556 |
| Part Dimensions | Bushing Length=3.50" |
| Inside Diameter | 13/16" |
| Outside Diameter — Reference | 1 13/16" |
| Qty Per Vehicle | 2 |
| Misc. Specs | Sleeve Length: 3.63" Rear of front; Front of front Volvo / White VN & VT Rear Spring, Mack Maxlite 40EZ '06 & Up |
| Documentation | |
| Warranty | U.S./Canada 3-Year; Export 1-Year |

Parts Cross Reference
(click column headings to sort)
| OEM/Brand | Cross Reference | Application Notes |
|---|---|---|
| Automann | MR826 | |
| Dayton Parts | RB290 | |
| Gaff | GAFF31129 | Exact Cross |
| Volvo | 20518810 | |
| Volvo | 20830478 | |
| Volvo | 20830479 |