SP75-11781 - Spring Eye Bushing
SP75-11781 — Spring Eye Bushing
| Item | Description |
|---|---|
| ATRO # | SP75-11781 |
| Category | Suspension |
| Description | Spring Eye Bushing |
| Shipping Weight | 2.41 lbs |
| UPC Code | 751354032925 |
| Part Dimensions | OAL (Pin) =6.875" |
| Outside Diameter — Reference | 1 1/2" |
| Qty Per Vehicle | 2 |
| Misc. Specs | Pin: 5 5/16" c-c Bushing Length=4" Front of front; Rear of front |
| Install Tool | PT00-53000 |
| Warranty | U.S./Canada 3-Year; Export 1-Year |

Parts Cross Reference
(click column headings to sort)
| OEM/Brand | Cross Reference | Application Notes |
|---|---|---|
| Automann | MPB60 | |
| Automann | M5308 | |
| Dayton Parts | 327-483 | Near Cross Spring Pin |
| Dayton Parts | 322-141 | Near Cross Bushing Only |
| Flagg | PB18 | Bushing |
| Flagg | B1420-75 | Pin |
| Peterbilt | 02-01781 | Pin COE models (1987-97) (4" models w/eye casting) |
| Peterbilt | 02-01805 | Bushing COE models (1987-97) (4" models w/eye casting) |
