SP59-11006 - Spring Eye Bushing
SP59-11006 — Spring Eye Bushing
| Item | Description |
|---|---|
| ATRO # | SP59-11006 |
| Category | Suspension |
| Description | Spring Eye Bushing |
| Shipping Weight | 3.05 lbs |
| UPC Code | 751354032871 |
| Part Dimensions | 4 1/16" (outer sleeve); 6 5/16" c-c (pin groove) |
| Outside Diameter — Reference | 1 3/4" |
| Qty Per Vehicle | Varies |
| Contains Bushings | SP1154M-04 SP11006-03 |
| Includes Kit Components | (1) Spring Eye Bushing (2) SP1154M-04 Polyurethane Shims (2) SP11006-03 Polyurethane Shims |
| Install Tool | PT00-53000 |
| Documentation | |
| Warranty | U.S./Canada 3-Year; Export 1-Year |

Parts Cross Reference
| OEM/Brand | Cross Reference | Application Notes |
|---|---|---|
| Automann | MTB178 | Near Cross Bushing Only Replaces Threaded Style Bushing MTB178 & Pin M5449 |
| Automann | MR836 | |
| Automann | MR836UB | |
| Automann | M5449 | Near Cross Pin Only Replaces Threaded Style Bushing MTB178 & Pin M5449 |
| Automann | MKS59836 | Near Cross Threaded Bushing and Pin |
| Dayton Parts | 327-540 | Near Cross Spring Pin Replaces Threaded Style Bushing TB77 & Pin 327-540 |
| Dayton Parts | RB-295 | |
| Dayton Parts | TB77 | Near Cross Bushing Only Replaces Threaded Style Bushing TB77 & Pin 327-540 |
| Dyco | DT1473 | |
| Gaff | GAFF11753 | Exact Cross |
| Kenworth | B65-1006 | C500B/550B,K100/300, T300/400/450/600/800/2000 |
| Kenworth | B65-1017-001 | C500B/550B,K100/300, T300/400/450/600/800/2000 |
| PACCAR | B13-1000 | Near Cross Bushing Only Replaces Threaded Style Bushing B13-1000 & Pin B65-1008 |
| PACCAR | B65-1008 | Near Cross Pin Only Replaces Threaded Style Bushing B13-1000 & Pin B65-1008 |
| RoadForce | RF271507554 |
