SP46-11373 - Spring Eye Bushing
SP46-11373 — Spring Eye Bushing
| Item | Description |
|---|---|
| ATRO # | SP46-11373 |
| Category | Suspension |
| Description | Spring Eye Bushing |
| Shipping Weight | 2.445 lbs |
| UPC Code | 751354032789 |
| Part Dimensions | Bushing length=4" |
| Outside Diameter — Reference | 1 1/2" |
| Qty Per Vehicle | 2 |
| Includes Kit Components | (1) Spring Eye Bushing (2) Washers (2.625 OD) |
| Misc. Specs | Pin: 5 3/8" c-c Front of front; Rear of front Pin OAL=6 7/8" |
| Install Tool | PT00-53000 |
| Warranty | U.S./Canada 3-Year; Export 1-Year |

Parts Cross Reference
| OEM/Brand | Cross Reference | Application Notes |
|---|---|---|
| Automann | M5358 | Pin |
| Automann | M5284 | Pin |
| Automann | OGB-RNK | Bushing |
| Dayton Parts | 327-487 | Pin |
| Dayton Parts | 327-487 | Near Cross Spring Pin |
| Dayton Parts | RNK-BM | Bushing |
| Euclid | E-8796 | Pin |
| Euclid | E-1876 | Bushing |
| Flagg | B1445-46 | Pin |
| Flagg | B1408-46 | Pin |
| Flagg | RNK-OGB | Bushing |
| Freightliner | 16-12373-000 | Pin 120 Series Conventional/COE; FLD 112 Conventional |
| Freightliner | 16-12399-000 | Bushing 120 Series Conventional/COE; FLD 112 Conventional |
| Freightliner | 16-13470-000 | Pin 120 Series Conventional/COE; FLD 112 Conventional |
