SP00-11013 - Spring Eye Bushing
SP00-11013 — Spring Eye Bushing
| Item | Description |
|---|---|
| ATRO # | SP00-11013 |
| Category | Suspension |
| Description | Spring Eye Bushing |
| Shipping Weight | 3.545 lbs |
| UPC Code | 751354032611 |
| Part Dimensions | OAL=6.7" |
| Outside Diameter — Reference | 2 1/16" |
| Qty Per Vehicle | 2 |
| Includes Kit Components | (1) Spring Eye Bushing with Pin (2) Washers |
| Misc. Specs | Outer Sleeve Length: 4 1/16"; Pin Groove: 5 7/16" c-c |
| Install Tool | PT59-53000 |
| Documentation | |
| Warranty | U.S./Canada 3-Year; Export 1-Year |

Parts Cross Reference
(click column headings to sort)
| OEM/Brand | Cross Reference | Application Notes |
|---|---|---|
| Automann | MR894UB | Polyurethane T800 |
| Automann | MTB186 | Near Cross Bushing Only Replaces Threaded Style Bushing MTB186 & Pin M5447 |
| Automann | MR894 | Rubber T800 |
| Automann | M5447 | Near Cross Pin Only Replaces Threaded Style Bushing MTB186 & Pin M5447 |
| Dayton Parts | RB-330 | |
| Dayton Parts | TB81 | Near Cross Bushing Only Replaces Threaded Style Bushing TB81 & Pin 327-544 |
| Dayton Parts | RB-324 | |
| Dayton Parts | 327-544 | Near Cross Spring Pin Replaces Threaded Style Bushing TB81 & Pin 327-544 |
| Kenworth | B65-6006 | Late model |
| Kenworth | B65-1013 | Late model |
| PACCAR | B13-1002 | Near Cross Replaces Threaded Style Bushing B13-1002 & Pin B65-6008 |
| PACCAR | B65-6008 | Near Cross Replaces Threaded Style Bushing B13-1002 & Pin B65-6008 |
| Peterbilt | B65-1013 | Late model |
| Peterbilt | B65-6006 | Late model |
| RoadForce | RFB65-1013 |