SKT-1080-MF - Steer King Universal Tie Rod up to 20,000 lbs axle (Available on May 30, 2026)
SKT-1080-MF — Steer King Universal Tie Rod up to 20,000 lbs axle (Available on May 30, 2026)
| Item | Description |
|---|---|
| ATRO # | SKT-1080-MF |
| Category | Tie Rod |
| Description | Steer King Universal Tie Rod up to 20,000 lbs axle (Available on May 30, 2026) |
| Shipping Weight | 37.5 lbs |
| UPC Code | 751354050936 |
| Qty Per Vehicle | 1 |
| Misc. Specs | Stud Threads 7/8" Stud Minor Ø1.080" 57-3/8" to 73-7/8" Adjustment Range |
| Warranty | U.S./Canada 2-Year; Export 1-Year |





Parts Cross Reference
(click column headings to sort)
| OEM/Brand | Cross Reference | Application Notes |
|---|---|---|
| Autocar | 370245001 | |
| Autocar | 370245002 | |
| Autocar | 85108888 | |
| Autocar | 85108889 | |
| Autocar | 85112008 | |
| Autocar | 85112009 | |
| Autocar | 887783A | |
| Autocar | 887784A | |
| Autocar | A8010185 | |
| Autocar | A8010186 | |
| Autocar | A8015593 | |
| Autocar | A8015594 | |
| Automann | 462.ES2090L | |
| Automann | 462.ES2090LS | |
| Automann | 462.ES2091R | |
| Automann | 462.ES2091RS | |
| Automann | 462.ES3030R | |
| Automann | 462.ES3031L | |
| Automann | 462.ES3033L | |
| Automann | 462.ES3034R | |
| Automann | 462.ES346L | |
| Automann | 462.ES346R | |
| Automann | 462.ES431L | |
| Automann | 462.ES431LS | |
| Automann | 462.ES431R |