SKT-0967-MF - Steer King Universal Tie Rod up to 12,000 lbs axle (Available on May 30, 2026)
SKT-0967-MF — Steer King Universal Tie Rod up to 12,000 lbs axle (Available on May 30, 2026)
| Item | Description |
|---|---|
| ATRO # | SKT-0967-MF |
| Category | Tie Rod |
| Description | Steer King Universal Tie Rod up to 12,000 lbs axle (Available on May 30, 2026) |
| Shipping Weight | 37.5 lbs |
| UPC Code | 751354050905 |
| Misc. Specs | Stud Threads 7/8" Stud Minor Ø0.967" 57-3/8" to 73-7/8" Adjustment Range |
| Warranty | U.S./Canada 2-Year; Export 1-Year |





Parts Cross Reference
(click column headings to sort)
| OEM/Brand | Cross Reference | Application Notes |
|---|---|---|
| Autocar | 370240004 | |
| Autocar | 370240005 | |
| Autocar | 872469 | |
| Autocar | 872470 | |
| Autocar | L24SV5042A12 | |
| Autocar | L24SV5043A12 | |
| Automann | 462.ES187L | |
| Automann | 462.ES187R | |
| Automann | 462.ES2118L | |
| Automann | 462.ES2203R | |
| Automann | 462.ES2614L | |
| Automann | 462.ES2614R | |
| Automann | 462.ES3176R | |
| Automann | 462.ES3177L | |
| Automann | 462.ES3219L | |
| Automann | 462.ES3220R | |
| Automann | 462.ES3297R | |
| Automann | 462.ES3298L | |
| Automann | 462.ES3312R | |
| Automann | 462.ES3442R | |
| Automann | 462.ES3443L | |
| Automann | 462.ES411L | |
| Automann | 462.ES411R | |
| Automann | 462.ES423L | |
| Automann | 462.ES423R |