SK75-10200 - Spring Eye Shackle Kit
SK75-10200 — Spring Eye Shackle Kit
| Item | Description |
|---|---|
| ATRO # | SK75-10200 |
| Category | Suspension |
| Description | Spring Eye Shackle Kit |
| Shipping Weight | 11.44 lbs |
| UPC Code | 751354032444 |
| Qty Per Vehicle | 2 |
| Includes Kit Components | (2) SP75-11781 Bushings (2) Sidebars (4) 1/2"-20 x 3" Bolt (4) Locknuts |
| Misc. Specs | Sidebar: 3 1/2" c-c; 6"L X 2"W Rear of front |
| Install Tool | PT00-53000 |
| Documentation | |
| Warranty | U.S./Canada 3-Year; Export 1-Year |

Parts Cross Reference
(click column headings to sort)
| OEM/Brand | Cross Reference | Application Notes |
|---|---|---|
| Automann | M5308 | |
| Automann | M1500 | |
| Automann | MPB452 | |
| Automann | MPB60 | |
| Dayton Parts | 322-141 | Near Cross Bushing Only |
| Dayton Parts | 330-186 | Near Cross Side Bar |
| Dayton Parts | 330-117 | |
| Dayton Parts | 327-483 | Near Cross Spring Pin |
| Flagg | E627-75 | |
| Flagg | PB18 | |
| Flagg | B1420-75 | |
| Flagg | PB103 | |
| Peterbilt | 02-01783 | Sidebar COE models 1987-97 (4" models with eye casting) |
| Peterbilt | 02-01805 | COE models 1987-97 (4" models with eye casting) |
| Peterbilt | 02-01781 | COE models 1987-97 (4 |
| Peterbilt | 02-01784 | COE models 1987-97 (4" models with eye casting) |
| Uro | TD7520 |
