SK59-12000 - Spring Eye Shackle Kit
SK59-12000 — Spring Eye Shackle Kit
| Item | Description |
|---|---|
| ATRO # | SK59-12000 |
| Category | Suspension |
| Description | Spring Eye Shackle Kit |
| Shipping Weight | 13.165 lbs |
| UPC Code | 751354032369 |
| Outside Diameter — Reference | 1 3/4" |
| Qty Per Vehicle | 2 |
| Includes Kit Components | (2) SP59-11010 Bushings (2) Sidebars (4) Bolts (4) Washers (4) Locknuts |
| Misc. Specs | Shackle=7.5" L X 1.88" Wide X 1.25" Thick OFFSET Rear of front |
| Install Tool | PT00-53000 |
| Documentation | |
| Warranty | U.S./Canada 3-Year; Export 1-Year |

Parts Cross Reference
| OEM/Brand | Cross Reference | Application Notes |
|---|---|---|
| Automann | M1224 | Sidebar |
| Automann | MTB160 | Bushing |
| Automann | M5212 | Pin |
| Dayton Parts | TB-68 | Bushing |
| Dayton Parts | 330-126 | Sidebar |
| Dayton Parts | 327-434 | Near Cross Spring Pin |
| Flagg | B1372-59 | Pin |
| Flagg | TB68 | Bushing |
| Flagg | E489-59 | Sidebar |
| Kenworth | 5296 | Pin T400/500/800 Conventional 4" Wide Spring with offset sidebar |
| Kenworth | 5295 | Bushing T400/500/800 Conventional 4" Wide Spring with offset sidebar |
| Kenworth | K209-55 | Sidebar T400/500/800 Conventional 4" Wide Spring with offset sidebar |
| Uro | TD5920 |
