SK59-10000 - Spring Eye Shackle Kit
SK59-10000 — Spring Eye Shackle Kit
| Item | Description |
|---|---|
| ATRO # | SK59-10000 |
| Category | Suspension |
| Description | Spring Eye Shackle Kit |
| Shipping Weight | 13.1 lbs |
| UPC Code | 751354032352 |
| Part Dimensions | 4" |
| Outside Diameter — Reference | 1 3/4" |
| Qty Per Vehicle | 2 |
| Contains Bushings | SP59-11010 |
| Includes Kit Components | (2) SP59-11010 Bushings (2) Sidebars - 4.0LX1.75"WX1.25W -- 4.0" C-C (4) Bolts (4) Washers (4) Locknuts |
| Misc. Specs | Rear of front |
| Install Tool | PT00-53000 |
| Documentation | |
| Warranty | U.S./Canada 3-Year; Export 1-Year |

Parts Cross Reference
| OEM/Brand | Cross Reference | Application Notes |
|---|---|---|
| Automann | M5212 | |
| Automann | M1214 | |
| Dayton Parts | TB-68 | |
| Dayton Parts | 330-125 | Near Cross Sidebar |
| Flagg | TB68 | |
| Flagg | E484-59 | |
| Kenworth | K209-75 | Sidebar T400/500/800 Conventional 4 |
| Kenworth | 5295 | Bushing T400/500/800 Conventional 4 |

