PL1081 - Hinge Bushing
PL1081 — Hinge Bushing
| Item | Description |
|---|---|
| ATRO # | PL1081 |
| Category | Trailer |
| Description | Hinge Bushing |
| Shipping Weight | 2.455 lbs |
| UPC Code | 751354030228 |
| Part Dimensions | Length=5" |
| Inside Diameter | 2 1/2" taper to 2.15" |
| Outside Diameter — Reference | 4 1/4" |
| Qty Per Vehicle | Varies |
| Warranty | U.S./Canada 3-Year; Export 1-Year |

Parts Cross Reference
| OEM/Brand | Cross Reference | Application Notes |
|---|---|---|
| Dayton Parts | 329-166U | |
| Euclid | E-7519 | |
| Meritor | R307519 | |
| Premier | 434 | 430 Hinge Assembly |
| Premier | 434B | 430 Hinge Assembly |
| Premier | 10000981 |




