PL1030 - Trunnion Bushing
PL1030 — Trunnion Bushing
| Item | Description |
|---|---|
| ATRO # | PL1030 |
| Category | Trailer |
| Description | Trunnion Bushing |
| Shipping Weight | 2.025 lbs |
| UPC Code | 751354029703 |
| Part Dimensions | Length=5 3/4" |
| Inside Diameter | 3 7/16" |
| Outside Diameter — Reference | 4 9/16" |
| Qty Per Vehicle | 2 per Axle |
| Warranty | U.S./Canada 3-Year; Export 1-Year |

Parts Cross Reference
(click column headings to sort)
| OEM/Brand | Cross Reference | Application Notes |
|---|---|---|
| Dayton Parts | 325-134 | |
| Dayton Parts | 325-134U | |
| Dyco | D234 | |
| Dyco | D234-split | |
| Euclid | E-2935 | |
| Euclid | E-7443 | |
| Flagg | N113 | |
| Gaff | GAFF14088 | Exact Cross |
| Hutchens | 11442-00 | H-11455-00 Trailer Tri-Axle Suspension |
| Meritor | R302935 | |
| Meritor | R307443 | |
| Neway | 90008011 | T-8540/8750/9000 Tri-Axle; TR8540/8600/8750/8900; TR4100-B |
| Neway | 900 08 011 | T-8540/8750/9000 Tri-Axle; TR8540/8600/8750/8900; TR4100-B |
