PL1020 - Hinge Bushing
PL1020 — Hinge Bushing
| Item | Description |
|---|---|
| ATRO # | PL1020 |
| Category | Trailer |
| Description | Hinge Bushing |
| Shipping Weight | .51 lbs |
| UPC Code | 751354029598 |
| Part Dimensions | Height=1.8" |
| Inside Diameter | 2" |
| Outside Diameter — Reference | 3 7/16" |
| Qty Per Vehicle | Varies |
| Warranty | U.S./Canada 3-Year; Export 1-Year |

Parts Cross Reference
| OEM/Brand | Cross Reference | Application Notes |
|---|---|---|
| Dayton Parts | 320-161U | |
| Dyco | D252 | |
| Dyco | DT1247 | |
| Euclid | E-7516 | |
| Gaff | GAFF18575 | Exact Cross |
| Meritor | R307516 | |
| Premier | 448 | 440-450 Hinge Assembly |
| Premier | 448A | 440-450 Hinge Assembly |
| Premier | 10001004 |




