PL1019 - Hinge Bushing
PL1019 — Hinge Bushing
| Item | Description |
|---|---|
| ATRO # | PL1019 |
| Category | Trailer |
| Description | Hinge Bushing |
| Shipping Weight | 1.48 lbs |
| UPC Code | 751354029581 |
| Part Dimensions | Length=4 1/2" |
| Outside Diameter — Reference | 3 1/2" |
| Qty Per Vehicle | Varies |
| Misc. Specs | ID is tapered from 1 9/16" to 1 7/8" |
| Warranty | U.S./Canada 3-Year; Export 1-Year |

Parts Cross Reference
| OEM/Brand | Cross Reference | Application Notes |
|---|---|---|
| Dayton Parts | 320-167U | |
| Dyco | D253 | |
| Euclid | E-7515 | |
| Meritor | R307515 | |
| Premier | 344 | 320-330 Hinge Assembly |
| Premier | 344A | 320-330 Hinge Assembly |
| Premier | 10000952 |




