PL1011 - Hood Pin
PL1011 — Hood Pin
| Item | Description |
|---|---|
| ATRO # | PL1011 |
| Category | Underhood/Cab |
| Description | Hood Pin |
| Shipping Weight | .83 lbs |
| UPC Code | 751354029468 |
| Part Dimensions | Length of bushing=3.90" |
| Outside Diameter — Large | 3 1/4" |
| Outside Diameter — Small | 1 1/2" |
| Qty Per Vehicle | 2 |
| Misc. Specs | Thread Size: 1/2" - 13 Nut Included ATRO recommends the PL1011-HT “High Temperature” part for 2007 and later model year trucks |
| Warranty | U.S./Canada 3-Year; Export 1-Year |

Parts Cross Reference
| OEM/Brand | Cross Reference | Application Notes |
|---|---|---|
| Automann | M17527 | |
| Automann | M17402UB | |
| Automann | M17402 | |
| Dayton Parts | 329-129U | Exact Cross |
| Dorman | 924-5410 | |
| Dyco | D026 | KENWORTH ONLY |
| Dyco | DT26 | KENWORTH ONLY |
| Dyco | DT1435 | |
| Dyco | D26 | KENWORTH ONLY |
| Energy Suspension | 32.4001 | |
| Euclid | E-7467 | |
| Gaff | GAFF11545 | Exact Cross |
| Kenworth | K179-528 | T2000, T600A, T800, W900 |
| Kenworth | K179D450 | T2000, T600A, T800, W900 |
| Meritor | R307467 | |
| RoadForce | RF401008768 | |
| Severson | 2204 | |
| Severson | A80BL2204 | |
| TRP Parts | M174020 | Exact Cross |
