PL1004 - Trunnion Bushing
PL1004 — Trunnion Bushing
| Item | Description |
|---|---|
| ATRO # | PL1004 |
| Category | Trailer |
| Description | Trunnion Bushing |
| Shipping Weight | 2.89 lbs |
| UPC Code | 751354029390 |
| Part Dimensions | 8 1/2" |
| Inside Diameter | 3 15/16" |
| Outside Diameter — Reference | 4 15/16" |
| Qty Per Vehicle | 2 per Axle |
| Misc. Specs | Bushing is split lengthwise |
| Warranty | U.S./Canada 3-Year; Export 1-Year |

Parts Cross Reference
| OEM/Brand | Cross Reference | Application Notes |
|---|---|---|
| Automann | M9626 | |
| Automann | M9626UB | |
| Dayton Parts | 325-150U | |
| Dayton Parts | 325-150 | |
| Dyco | D215 | |
| Dyco | DT1385 | |
| Dyco | D218 | |
| Energy Suspension | 44.2001 | |
| Euclid | E-3579 | |
| Euclid | E-8663 | |
| Fruehauf | UXA-000160 | M-2 Trailer Single Point; D-2 |
| Fruehauf | UXA-0160 | M-2 Trailer Single Point; D-2 |
| Fruehauf | UXA-000160SP1 | M-2 Trailer Single Point; D-2 |
| Gaff | GAFF13009 | Exact Cross |
| Meritor | R303579 | |
| Meritor | R308663 | |
| Severson | 8663 | |
| Severson | A80BL8663 | |
| Watson Chalin | SP0096 |
