PB50-36324 - Pivot Bushing Kit, Multi-Function, Hex Bolt
PB50-36324 — Pivot Bushing Kit, Multi-Function, Hex Bolt
| Item | Description |
|---|---|
| ATRO # | PB50-36324 |
| Category | Trailer |
| Description | Pivot Bushing Kit, Multi-Function, Hex Bolt |
| Shipping Weight | 16.965 lbs |
| UPC Code | 751354045598 |
| Inside Diameter | 1..25" |
| Outside Diameter — Reference | 6.31" |
| Qty Per Vehicle | 1 per Axle |
| Includes Kit Components | (2) Pivot Bushing (4) Shim Washer (2) Hex bolt, washers and Nut |
| Misc. Specs | Sleeve Length:3 5/8 " |
| Install Tool | PT50-59736 |
| Removal Tool | PT50-59736 |
| Documentation | |
| Warranty | U.S./Canada 3-Year; Export 1-Year |

Parts Cross Reference
| OEM/Brand | Cross Reference | Application Notes |
|---|---|---|
| Automann | MHS745 | |
| Automann | TRK83702 | |
| Cush | C3511-70 | Bushing Only |
| Dayton Parts | 334-1628 | |
| Dyco | DT1610 | |
| Dyco | DT1611 | Bushing Only |
| Euclid | E14377 | |
| Flagg | HT249 | |
| Gaff | GAFF13594 | |
| Hendrickson | S-23320 | Replaced by S-26321 |
| Hendrickson | S-26321 | Intraax AANT 23K; Vantraax HKA 180; Ultra-K UTKNT 40K |
| Power Products | 22-904 |