PB50-26237 - Lift Axle Bushing Kit
PB50-26237 — Lift Axle Bushing Kit
| Item | Description |
|---|---|
| ATRO # | PB50-26237 |
| Category | Suspension |
| Description | Lift Axle Bushing Kit |
| Shipping Weight | 5.57 lbs |
| UPC Code | 751354029048 |
| Part Dimensions | Width=5.25" |
| Inside Diameter | 1.0" |
| Outside Diameter — Reference | 3 5/16" |
| Qty Per Vehicle | 8 |
| Contains Bushings | PB50-26821 |
| Includes Kit Components | (1) PB50-26821 Bushing (1) Bolt, 7/8"-14 x 7 1/2", GR 8 (1) Nut (2) Wear Washers (2) Flat Washers |
| Warranty | U.S./Canada 3-Year; Export 1-Year |

Parts Cross Reference
| OEM/Brand | Cross Reference | Application Notes |
|---|---|---|
| Automann | MHS446 | |
| Dayton Parts | 334-1588 | |
| Flagg | HTS100 | |
| Hendrickson Auxiliary Axle | 2237 | Para-Lift Axle Air Ride, HLN/HLP/HLU/HLUS(Aux Lift Axle) |
| Hendrickson Auxiliary Axle | HT-002237 | |
| Hendrickson Auxiliary Axle | R009560 | Kit of (8) PB50-26237 |
