MM59-62006-HT - Engine Mount Kit (Front), HT
MM59-62006-HT — Engine Mount Kit (Front), HT
| Item | Description |
|---|---|
| ATRO # | MM59-62006-HT |
| Category | Underhood/Cab |
| Description | Engine Mount Kit (Front), HT |
| Shipping Weight | 2.335 lbs |
| UPC Code | 751354040586 |
| Part Dimensions | 1 3/16" (upper); 1/2" (lower) |
| Inside Diameter | 13/16" |
| Outside Diameter — Large | 3 1/4" |
| Outside Diameter — Small | 2" |
| Qty Per Vehicle | 1 |
| Includes Kit Components | (2) Upper Mounts (2) Lower Mounts |
| Warranty | U.S./Canada 3-Year; Export 1-Year |

Parts Cross Reference
(click column headings to sort)
| OEM/Brand | Cross Reference | Application Notes |
|---|---|---|
| ATROX | MM59-62006 | Near Cross |
| Dyco | D-113 | Lower |
| Dyco | D113 | Lower |
| Kenworth | K066-404 | Lower T800 w/Cat C13 engine |
| Kenworth | K066-407 | Upper T800 w/Cat C13 engine |
| Newstar | S-22647 | Front Engine Mount T600, W900 Models |
| RoadForce | RFK066-407 |