TS03-85019 - Straddle Bushing Kit
TS03-85019 — Straddle Bushing Kit
| Item | Description |
|---|---|
| ATRO # | TS03-85019 |
| Category | Torque Rod |
| Description | Straddle Bushing Kit |
| Shipping Weight | 9.25 lbs |
| UPC Code | 751354036435 |
| Part Dimensions | 6" c-c 5.500" 5.800" |
| Outside Diameter — Large | 3 15/16" |
| Qty Per Vehicle | Varies |
| Includes Kit Components | (1) Non-rotating Bushing (1) Retaining Ring |
| Misc. Specs | Bolt Hole: 24mm Non-Rotating Design |
| Install Tool | PT03-52200 |
| Warranty | U.S./Canada 3-Year; Export 1-Year |

Parts Cross Reference
| OEM/Brand | Cross Reference | Application Notes |
|---|---|---|
| Freightliner | 800480078 | |
| Gaff | GAFF31602 | Exact Cross |
| MCI | 12-05-1019 | J Series & E Series Transit Buses (fits in large end of V-rod) |