TS03-85013 - Straddle Bushing Kit
TS03-85013 — Straddle Bushing Kit
| Item | Description |
|---|---|
| ATRO # | TS03-85013 |
| Category | Torque Rod |
| Description | Straddle Bushing Kit |
| Shipping Weight | 3.815 lbs |
| UPC Code | 751354036428 |
| Part Dimensions | 5 1/8" c-c 4.600" 5.000" |
| Outside Diameter — Large | 2 15/16" |
| Qty Per Vehicle | Varies |
| Includes Kit Components | (1) Rotating Bushing (1) Retaining Ring (1) Spacer Ring |
| Misc. Specs | Bolt Hole: 24mm Features ATRO’s rotating pin for all clocking positions |
| Install Tool | PT03-52100 |
| Warranty | U.S./Canada 3-Year; Export 1-Year |

Parts Cross Reference
| OEM/Brand | Cross Reference | Application Notes |
|---|---|---|
| Gaff | GAFF31601 | Exact Cross |
| MCI | 12-05-1013 | J Series & E Series Transit Buses (fits in small ends of V-rod) |

