PB57-21149 - Pivot Bushing
PB57-21149 — Pivot Bushing
| Item | Description |
|---|---|
| ATRO # | PB57-21149 |
| Category | Suspension |
| Description | Pivot Bushing |
| Shipping Weight | 2.57 lbs |
| UPC Code | 751354029161 |
| Part Dimensions | Sleeve Length=5" |
| Inside Diameter | 1 1/8" |
| Outside Diameter — Reference | 2 13/16" |
| Qty Per Vehicle | 2 |
| Misc. Specs | Bushing Body=4.5" Long For kit see PB57-36300 |
| Warranty | U.S./Canada 3-Year; Export 1-Year |

Parts Cross Reference
(click column headings to sort)
| OEM/Brand | Cross Reference | Application Notes |
|---|---|---|
| Aurora Trailer | NEW900-08-149 | |
| Automann | TRB5703 | |
| Dayton Parts | 321-231U | |
| Dayton Parts | 321-231 | |
| Dyco | D448 | |
| Dyco | DT1501 | |
| Euclid | E-4410A | |
| Euclid | E7444 | |
| Flagg | N124 | |
| Freightliner | HLD90008149 | |
| Freightliner | WCM11223 | |
| Gaff | GAFF14533 | Exact Cross |
| Holland | 90008149 | |
| International | 2507718C1 | |
| International | 90008149 | |
| Mack | 5462-11223 | |
| Meritor | E4410A | |
| Neway | 900 08 149 | AR90/92/93; ARU92/93; RL196/228 |
| Sterling Truck | WCM11223 | |
| Sterling Truck | HLD90008149 | |
| Stoughton | NW900-08-149 | |
| TRP Parts | TRB57030 | Exact Cross |
| Volvo | WCM11223 | |
| Volvo | NEW90008149 | |
| Wabash | NEW900-08-149 |


