EB34000 - Beam End Bushing
EB34000 — Beam End Bushing
| Item | Description |
|---|---|
| ATRO # | EB34000 |
| Category | Suspension |
| Description | Beam End Bushing |
| Shipping Weight | 6.86 lbs |
| UPC Code | 751354026948 |
| Part Dimensions | Length=5 1/4" |
| Inside Diameter | 2 1/2" |
| Outside Diameter — Reference | 4 3/8" |
| Qty Per Vehicle | 4 |
| Install Tool | PT40000 |
| Warranty | U.S./Canada 3-Year; Export 1-Year |

Parts Cross Reference
(click column headings to sort)
| OEM/Brand | Cross Reference | Application Notes |
|---|---|---|
| Automann | M1976 | |
| Automann | M1976UB | |
| BATCO | 44075 | |
| Dayton Parts | 321-120U | |
| Dayton Parts | 321-120 | |
| Dyco | D404 | |
| Dyco | DT1632 | |
| Energy Suspension | 90.3001 | |
| Euclid | E-9511 | |
| Euclid | E-1340 | |
| Flagg | C865UB | |
| Flagg | C865 | |
| Ford | TWAA5873A | Hendrickson 340 Series |
| Gaff | GAFF13501 | Exact Cross |
| GMC/Chevrolet | 2325973 | Hendrickson 340 Series |
| Hendrickson | 06969-000L | 340 Series; Model 343 |
| Hendrickson | 6969 | 340 Series; Model 343 |
| International | 124865R1 | Hendrickson 340 Series |
| Meritor | R309511 | |
| Meritor | R301340 | |
| Page | 1027037 | |
| Severson | A80BL1033 | |
| Volvo/White/GMC | 498417 | Hendrickson 340 Series |
| Watson Chalin | 10887 | |
| Watson Chalin | 17701 |



